Справедливість
Новини
28 травня 2021

Розробляємо дорожню карту деолігархізації України

27 травня в Центрі національної стійкості та розвитку відбулось обговорення дорожньої карти з деолігархізації.

Засновники Центру Олександр Данилюк, Руслан Рябошапка та Павло Клімкін презентували концепцію та напрацювання щодо обмеження впливу олігархів в Україні. До обговорення приєдналися представники міжнародних організацій, експерти, представники бізнесу, політики, громадські діячі та журналісти.

В результаті плідної дискусії учасники дійшли згоди, що деолігархізація є комплексним завданням і потребує системного підходу для реалізації.

Одним законом проблему не вирішити, і тому запропонований Президентом законопроект лише створить додаткові проблеми та відволіче увагу від необхідності впровадження справді дієвих кроків. Наразі у Президента сконцентровано достатньо повноважень, щоб розпочати процес деолігархізації без прийняття додаткових законів.

Особливо напружена дискусія відбулася щодо механізмів обмеження впливу олігархів через медіа. Більшість запропонованих заходів прямо або опосередковано обмежили б свободу слова. Адже для медіа не мають встановлюватися жорсткі обмеження та заборони. Особливо це актуально в умовах концентрації влади в одних руках. Одночасно, мають бути враховані питання інформаційної безпеки, особливо у онлайн сегменті, де РФ активно укріплює свої позиції. 

Суспільне телебачення не має замінити приватні канали, але при достатньому фінансуванні воно має стати потужною альтернативою у наданні якісної та незаангажованої інформації. 

Піднімалось й питання монополізації цілих галузей олігархічними групами і роль Антимонопольного комітету у вирішенні цієї проблеми. Дійшли згоди щодо необхідності підсилення певних повноважень АМК, та забезпечення повної незалежності від політичного впливу. 

Наприкінці учасники обговорення погодилися що головними інструментами деолігархізації має стати комплексна реформа судової та правоохоронної системи. Руслан Рябошапка представив пропозиції  Центру щодо підходів до реформування цих сфер.