Справедливість
Аналітика
17 березня 2021

Три кроки від олігархії до здорової конкуренції. Що пропонує Курт Волкер

Ситуація з олігархами в Україні — не унікальна у світовій історії

Колонка написана з співзасновниками Центру національної стійкості і розвитку: Павлом Клімкіним, екс-міністром закордонних справ України і Русланом Рябошапкою, екс-генеральним прокурором України

Минулого тижня до Києва завітав американський дипломат, спецпредставник Держдепу США в Україні (2017−2019), директор Інституту Маккейна Курт Волкер, де провів public talk з представниками бізнесу, політики і медіа. Темою розмови була деолігархізація: як Україні перейти від олігархічної системи до здорової конкуренції.

Його бачення важливе з двох причин. По-перше, Курт дійсно дуже добре знає Україну, наші проблеми і можливості. По-друге, він здатен оцінювати нашу ситуацію в світовому контексті. Українським політикам часто бракує саме такого цілісного, глобального бачення.

На думку Волкера, ключове завдання США в контексті відносин з нашою державою — тримати Україну на порядку денному міжнародної політики, не залишати сам на сам з Росією.

І в цьому питанні Курт оптимістичний: «У нас чудовий держсекретар (Ентоні Блінкен — ред.), якого я знаю особисто. Президент Байден дуже добре знає Україну. Я думаю, ми побачимо оновлення залученості США (в питання щодо України — ред.)».

Але у відповідь США чекає від української влади реформ, боротьби з корупцією та інших кроків, необхідних для розвитку економіки. «Це буде комбінація підтримки України та наполягання на тому, що деякі речі зовнішній світ за вас зробити не може. Лише українці здатні виправити певні проблеми. Українці мусять їх виправити», — каже Волкер.

Ми би хотіли, щоб українська влада почула ці слова, які звучали лейтмотивом протягом майже двогодинної розмови.

Зараз, за словами Курта, спостерігач у Вашингтоні або Брюсселі бачить, як проведені за часи Порошенка та першого року президентства Зеленського реформи гальмуються або скасовуються.

Волкер прогнозує, що Сполучені Штати будуть більш активними в питанні санкцій проти деяких олігархів — як візових, так і фінансових обмежень. І у Вашингтоні хочуть бачити зусилля України у цьому напрямку. «Має бути щось, над чим ми працюємо разом. Не може бути такого, що США виконує певну роботу, яка не робиться в Україні», — каже він.

США вже запровадили санкції проти Ігоря Коломойського. Там розслідують його діяльність на території Сполучених Штатів і очікують, що Україна зі свого боку також проявить ініціативу. Зокрема, стосовно Приватбанку.

«Мільярди доларів вкладників Приватбанку були вкрадені. Український бюджет, МВФ, який підтримує український бюджет, а відтак і платники податків США були змушені покривати ці збитки», — зазначив Курт. Тому природньо, що від Україні очікують рішучих дій.

Але справа Привату — лише один із прикладів надмірного впливу олігархів. Волкер переконаний, що це питання більш складне і комплексне. Необхідно міняти всю систему.

«Українці говорять про корупцію як про проблему. Але, на мою думку, це симптом більшої проблеми: в політиці та економіці дуже вузьке коло людей має надзвичайно багато ресурсів, що дає їм надмірну владу і вплив на правосуддя та державні органи… Тому корупція — це радше наслідок, ніж сама проблема. І так було від початків української незалежності», — вважає він.

Ситуація з олігархами в Україні - не унікальна в світовій історії. За приклад можна взяти ситуацію кінця XIX — початку XX ст. у США, коли нафтові, транспортні, металургійні та інші магнати володіли цілими галузями економіки і завдяки цьому мали надзвичайний політичний вплив. Тоді в Сполучених Штатах ухвалили антимонопольне законодавство і змусили власників бізнес-імперій продати частину своїх активів. Як наслідок, Америка виграла від справедливої конкуренції - такі люди як Моргани, Меллони, Карнегі, Рокфеллери та інші стали видатними філантропами.

«Я думаю, щось схоже має відбутися й в Україні. Вам необхідно зосередитися на антимонопольному законодавстві, встановити прийнятні обмеження і дати людям час продати активи, дозволити зберегти гроші та реінвестувати їх. Дайте їм щось на кшталт — не знаходжу кращого слова — амністії. Не озирайтеся назад, дивіться вперед, якщо вони приймуть правила», — пропонує Волкер.

І тоді ці бізнесмени — колишні магнати, олігархи — так само потребуватимуть верховенства права. Для розвитку бізнесу необхідні успішні бізнес-лідери, але їх треба змусити діяти в рамках закону і в умовах конкуренції. А від розвитку бізнесу і зростання економіки виграють усі без винятку, все суспільство.

«Україна, якщо я не помиляюся, сьогодні має другий найнижчий ВВП серед країн Європи. Це божевілля. Україна має бути заможною країною. Якщо подивитися на розмір її території, сільське господарство, промисловість, природні ресурси, людський капітал і таланти — вона безумовно має бути успішною країною. Ніщо не повинно стримувати Україну на шляху до процвітання», — переконаний американський дипломат.

Якщо коротко підсумувати проговорене під час зустрічі з Куртом Волкером, то Україні треба здійснити такі ключові кроки:

— Показати рішучість і незворотність реформ;

— Не чекати, що хтось зробить за нас домашню роботу з деолігархізації та встановлення справедливості;

— Кардинально змінити всю систему політики і влади, обмеживши надмірний вплив небагатьох і створивши умови для розвитку бізнесу і чесної конкуренції.

Переконані, до цих слів варто дослухатися. Можна дискутувати щодо механізмів, але всі свідомі того, що систему, в якій обмежене коло осіб диктує свою політичну волю владі та всьому народу, треба повністю змінювати. Від цього виграють усі.

Згадаймо 2005 рік. Тоді, після Помаранчевої революції, вартість активів, в тому числі тих, що належали олігархам, зросла в рази. Виключно через оптимістичні очікування щодо кращого державного управління та подолання корупції. Але невдовзі вартість активів повернулася до старих показників, бо ніякої боротьби з системними проблемами не відбулося.

Слабка влада не спроможна забезпечити зміни. І так вже 30 років. Ми ходимо по колу: надія на рішучі реформи — розчарування, знову надія — і знову розчарування… Мусимо його розірвати.

Колонку опубліковано на сайті «Новое время»: https://nv.ua/ukr/opinion/ssha-kurt-volker-rozpoviv-yak-vporatisya-z-oligarhami-novini-ukrajini-50148284.html