Безпека
Заяви
19 квітня 2021

Заява щодо дій влади в умовах посилення загрози з боку Росії

Ескалація ситуації на Донбасі та в Криму, стягування військ РФ до кордонів України та ризик прямої військової агресії вимагають єдності та згуртованості українського суспільства. Ми не маємо права допустити, щоб чвари всередині держави використали зовнішні вороги України.

Влада зробила чимало помилок, і деякі з них призвели до нинішньої ескалації. Частина опозиційних політиків в Україні чекає нових помилок влади, аби, критикуючи її, посилити власну електоральну підтримку. Такий підхід може бути зрозумілим і прийнятним у звичайній ситуації, проте не за умов підготовки до відбиття військового нападу ззовні. Бо саме від влади залежить мобілізація військового потенціалу та суспільства перед агресією. Саме від влади залежить, зокрема, і дипломатичний шлях розв’язання кризи.

І саме тут ми вбачаємо основні ризики.

На фоні загострення ситуації притупляється логічне сприйняття запропонованих рішень і збільшується ризик нав’язування ззовні варіантів, які є небезпечними для національної безпеки України. Саме так сталося з Мінськими домовленостями у 2014 та 2015 роках.

Нові зобов’язання, які може взяти на себе влада, спробують представити суспільству, як дипломатичну перемогу задля уникнення широкомасштабної війни. Але на практиці вони можуть ще більше ускладнити ситуацію, поклавши додаткові зобов’язання на нашу країну та підсиливши позиції агресора.

У цьому контексті у нас, як і у всіх українців, викликають занепокоєння перемовини радників лідерів держав Нормандського формату щодо так званих «кластерів». Суспільство не розуміє, про які саме «кластери» йдеться і, відповідно, до яких наслідків це може призвести.

Владі важливо не залишатися наодинці з проблемою, а залучити людей із практичним досвідом, здатних провести ситуаційний аналіз та виробити найсильніші переговорні позиції. Це важливо як для уникнення помилок, так і для формування довіри до рішень, які потім доведеться реалізовувати, зокрема і через отримання підтримки у Верховній Раді України. Недовіра до таких рішень неминуче ускладнить їхню практичну реалізацію, загострить внутрішню кризу та дестабілізує країну у надзвичайно важкий та важливий період історії нашої країни.

З огляду на це ми, засновники Центру національної стійкості та розвитку:

📌 закликаємо владу проявити відповідальність і зрілість та не відкидати можливість фахової взаємодії з політичними опонентами та громадянським суспільством заради інтересів України;

📌 закликаємо всі політичні сили на певний час відмовитись від політично та електорально мотивованої критики дій влади, спрямованих на стримування можливої агресії Росії, та, натомість, запропонувати своє бачення оптимальних рішень;

📌 пропонуємо владі свою професійну підтримку у формуванні позиції України та проведенні переговорного процесу у нормандському форматі.