February 1, 2022

Данилюк для BBC World: «У Путіна може не залишитись вибору, окрім як натиснути кнопку і почати війну»

Почалася навала запитів від західної преси щодо українського питання. Як кажуть, зараз у світі є тільки дві речі, які турбують усіх: COVID-19 та загроза війни в Україні. Однак західним журналістам на тлі абсолютної підтримки України їхніми урядами незрозуміло, чому наша влада вдає, ніби загроза перебільшена. Про це та про те, що може нас очікувати найближчим часом, співзасновник Центру національної стійкості та розвитку Олександр Данилюк говорив у прямому етері найбільшого світового ЗМІ – BBC World 👇 

НАТО, як і українці, сподівається на краще, але готується до гіршого. Тож що може чекати попереду? Ви так довго вивчали цю проблематику – чи можлива спільна позиція між НАТО і Росією, коли мова йде про Україну?

Насправді, важко передбачити будь-яку спільну мову. Зрозуміло, що між Україною та Росією нема спільної точки зору, тому що Росія свідомо намагається виключити Україну з будь-яких перемовин, намагається розмовляти зі Сполученими Штатами Америки і з НАТО напряму, лише переконуючи, що України буцімто не існує. Між Росією та НАТО, гадаю, майже схожа позиція. Я думаю, Путін так підняв ставки, що майже неможливо знайти спільні точки зору.

Через усі його війська, які згуртувалися на кордоні, і важке озброєння?

Саме так. І під час переговорів у нього дуже ультимативна риторика. Я думаю, це його прорахунок. Спочатку він думав, що Захід проявить слабкість. І я пам’ятаю, навіть під час перших телефонних розмов із Байденом була думка, що, можливо, США вже показали там слабкість, погоджуючись на якісь перемовини. Але насправді це виявилося неправдою. І зараз Путін бачить дуже сильну реакцію Заходу, всі рішучі. Байден рішучий, він не може дозволити собі проявити слабкість навіть через внутрішню ситуацію у Сполучених Штатах. Схожа ситуація у Великій Британії. Тож, думаю, Путін сам усвідомлює, що немає спільної точки зору. Це насправді робить усе це дуже-дуже ризикованим, тому що ставки стають все вище, вище і вище з усіх боків.

І, як ви кажете, обидва президенти, Байден і Путін, не можуть дозволити собі програти. Та все ж президент Зеленський говорить, що «заспокойтеся, зараз ситуація не гірша, ніж рік тому». Ви його знаєте, ви з ним тісно працювали – чи згодні ви з ним?

Ну, він вибрав цю риторику. І аудиторія цієї риторики насправді вітчизняна, а не західна чи російська. І, я думаю, це також неправильний посил, бо Захід його просто не розуміє. Вони бачать реальність, вони бачать, що відбувається на кордонах, вони бачать прохання нашого уряду про військову, фінансову підтримку. То чому надходять ці запити? Нам це потрібно, ми розуміємо невідкладність. І все ж, коли президент Зеленський говорить громадськості про Захід, він робить вигляд, ніби нічого не відбувається.

✎ Але, чесно кажучи, він справді сказав, що на кордоні є загроза, але не сказав, чи буде точно війна?

Ніхто не може сказати, буде точно війна чи ні.

✎ Ви б сказали, 50 на 50?

Я вважаю, що робити будь-які прогнози щодо цього безвідповідально. Знаєте, як колишній секретар Ради національної безпеки, який добре знає ситуацію, я просто оцінюю те, що відбувається на кордоні, я оцінюю спроможність, здатність Росії атакувати. Але дійсно важливі розвіддані, чи зроблять вони це чи ні.

Як ви думаєте, ці дані існують? Адже багато хто каже, що навіть президент Путін не знає, що він збирається робити.

Я думаю, існують. І вони підтверджують те, що Путін вирішив атакувати. Інакше я не маю пояснення діям Путіна і реакції Заходу. Це дає мені підстави думати, що є якісь дані. 

То в яких формах, на вашу думку, це буде? Бо подейкують, буцімто є якась оцінка, що повномасштабного штурму не буде, спробують якісь вторгнення, можливо, на Схід чи через кордон Білорусі.

Я не вірю у маленькі вторгнення. Тому що ціна цих вторгнень буде дуже високою для Путіна: санкції, військова відповідь. Ще кілька квадратних кілометрів як трофей не мають значення для Росії. Боюся, що найбільшою небезпекою може стати широкомасштабна війна. Питання у тому, наскільки це ймовірно. Я думаю, що це малоймовірно. Але, повертаючись до того, що я сказав, наразі усі сторони підвищують ставки. І це може бути дуже небезпечна гра підвищення ставок, коли Путін у цій ситуації не матиме іншого вибору, крім як фактично натиснути (червону. – Ред.) кнопку. І це, я вважаю, турбує всіх найбільше. Про це думає навіть Зеленський, хоча це й суперечить тому, що він говорить публічно.