February 20, 2022

Клімкін: «Угода про безпеку з США – єдина гарантія для України»

Президент В. Зеленський, звертаючись до США та Великої Британії на Мюнхенській безпековій конференції, ініціює скликання консультацій держав – гарантів Будапештського меморандуму. Це був моральний заклик до наших стратегічних партнерів, який не створює політичного тиску, але, тим не менше, корисний. Сам факт підписання Україною Будапештського меморандуму в 1994 році є великою помилкою в історії нашої країни. 

Про це співзасновник Центру національної стійкості та розвитку Павло Клімкін говорив під час прямого ефіру на телеканалі «Україна 24».

«Коли я кажу Кравчуку, що не потрібно було відмовлятись від ядерної зброї та вимагати гарантії безпеки, а треба було вимагати Угоду про асоціацію та членство у НАТО, адже тоді були інші Росія і США,  то він не дуже це любить. Та стратегічно тоді ми не мислили і можливість втратили. Будапештський меморандум – це політичні зобов'язання, а не юридичний документ», – каже Клімкін.

Клімкін нагадує, що Україна скликала Будапештський меморандум і 6 квітня 2014 року у Женеві була зустріч на рівні міністрів закордонних справ, потім Україна ще раз намагалась скликати цей формат, але РФ не погоджувалась і давала пропагандистську відповідь в листах свого МЗС, що «це Україна порушила Будапештський меморандум, організувавши путч на Майдані». РФ ніколи більше не долучиться до цього формату, а зараз Росія порушила не тільки його, а й Договір про дружбу і співробітництво, та відкинула всі інші договори – писані й неписані. Тому гарантії зараз лише політичні можуть бути, ні в які писані гарантії Путін вірити не буде. 

«Є тільки одна гарантія, яка нам потрібна, – це безпекова Угода між нами та США, до якої можуть доєднатись європейські країни. Такі чітко прописані гарантії є в Японії, у Південної Кореї та ключових союзників Штатів. Там все прописано», – підсумував Клімкін. 

Клімкін дає відповідь на питання, що робити у цій ситуації: отримати гарантії від США до моменту вступу у НАТО, робити себе сильними в оборонній сфері та підвищувати ставки негативу для РФ у разі вторгнення.